czwartek, 19 sierpnia 2010
Biuściasta przedsiebiorczość

Jakże o tym nie napisać, no jak? :-) Z  zainteresowaniem, radością, a chwilami ze wzruszeniem, czytałam artykuł Agaty Sabały w ostatnim Naj – opisujący drogę zawodową trzech ciekawych kobiet. Łączy je jedno – postanowiły zająć się działalnością związaną z kobiecymi sylwetkami. Wszystkie również doskonale znają Lobby Biuściastych :-)

Bohaterki tekstu to: Monika Jaworska, założycielka sklepu Dopasowana, Agnieszka Socha prowadząca OnlyHer oraz Kinga Robak, projektantka ubrań BiuBiu. Komentarz do tekstu napisała natomiast Ewa Michalak, od kilku lat znana lobbystkom jako effuniak.


Energiczne businesswomen w barwny sposób opowiadają o życiowych zakrętach i splotach okoliczności, które doprowadziły je do obecnej sytuacji. Kłopoty wielu z nich są nam świetnie znane – o Monice czytamy na przykład:

– Podbiec do autobusu? Nie było o tym mowy (...). Nie mogła znaleźć odpowiedniego stanika. Ponad dwa lata temu odkryła jednak Lobby Biuściastych, internetową grupę kobiet, które miały podobny problem.

Polecam lekturę całego tekstu. Przeczytacie w nim m.in. o tym, jaką rolę w przymierzalni odgrywają koty ;-), na co brafitterka powinna zwrócić uwagę podczas pierwszego spotkania z klientką, czego życzy agubabi jej przyjaciółka oraz dlaczego deficyt meblościanek okazał się dla biuściastych tak zbawienny w skutkach ;-) Tekst w czterech odcinkach znajdziecie tutaj 1, 2, 3, 4. Polecam!

poniedziałek, 17 sierpnia 2009
Lobby w mediach - PODSUMOWANIE (cz. 3)

To już ostatnia porcja artykułów i radiowo-telewizyjnych wypowiedzi z udziałem lobbystek! Jeśli dysponujecie  dodatkowymi filmikami czy skanami - koniecznie dajcie znać!:)

25. Biuściaste w programie Kawa czy herbata - Kasica, Maheda i Sylwiastka stawiły się w studiu telewizyjnym o nieludzkiej porze (patrz: zdjęcie obok;) i opowiadały o właściwym doborze biustonosza. Czas akcji - październik 2008. A tu bezcenne wspomnienia forumowe:)

26.Trudna sztuka bra fittingu - artykuł Mauzonki opracowany w październiku 2008 dla serwisu wizaz.pl. W przystępny sposób przedstawione są w nim najpowszechniejsze błędy w doborze biustonosza.

27.Jak dobrać stanik? - październik 2008. - tekst z serwisu Groszki, w którym pojawiają się wzmianki o Stanikomanii i Lobby Biuściastych, a także naszkicowane są zasady doboru biustonosza.

28. Kolejna wizyta biuściastych w Dzień Dobry TVN - tym razem z udziałem Mauzonki (której notka tutaj:) oraz Magdy Jezior prowadzącej sklep Milla we Wrocławiu - całość do obejrzenia tutaj. Czas akcji: październik 2008.

29.Lobby Biuściastych: wydarzenie roku 2008 - tekst Marty Klimowicz opublikowany na blogu Socjologia internetu w styczniu 2009. Szerzej pisałam o nim tutaj.

30. Biuściaste lobby internetowe - artykuł Kingi Nurskiej, opublikowany w Briefie w styczniu 2009 (również była o nim wzmianka w tej notce ).

31. 60 rozmiarów to minimum - moja rozmowa z Ewą Anną Michalak, twórczynią marki Effuniak:), przeprowadzona w styczniu 2009. Pojawiają się tu nie tylko ważne informacje z zakresu bra-fittingu, ale i kilka wzmianek o samym Lobby. A tu krótkie streszczenie:)

32. Atut czy przekleństwo - program dla TV Silesia, podejmujący temat niedogodności związanych z dużym biustem - i sposobów, jak im zaradzić:) Styczeń 2009.

33. Budowanie zaangażowaniej społeczności online na przykładzie Lobby Biuściastych... czyli prezentacja multimedialna Iwony Stankiewicz z barcampu w Trójmieście. Szczegóły tu, tu i tu:) Materiały pochodzą z lutego i marca 2009.

34.Jak dobrać biustonosz? - artykuł opublikowany w marcu 2009 na stronie Dziennik.pl, zawierający m.in. linki do Stanikomanii i kalkulatora The_mariski:)

35.Masz prawo. Walcz o swoje - tekst Katarzyny Wężyk z serwisu tvn24.pl, poświęcony grupom nacisku działającym w internecie - a opublikowany w kwietniu 2009. Wspomina się w nim również o "sile biuściastych";) Artykuł omawiałam już tutaj.

36.Piersi w sieci, czyli tekst Beaty Dżon, opublikowany najpierw w Przeglądzie, a następnie w Wirtualnej Polsce i na Onecie. Mowa w nim m.in. o tym, w jaki sposób staramy się wpływać na producentów i sprzedawców bielizny -  na blogu wspominałam o artykule tutaj. Maj 2009.

37. Społeczności internetowe a rynek bielizny w Polsce - notka z Magazynu Mody Intymnej, w której Lobby Biuściastych wymienione jest jako pionierskie w zakresie propagowania starannego doboru biustonosza. Cały tekst do przeczytania tu: 1, 2, a omówienie w tej blogonotce. Wydarzenie z czerwca 2009.

38. O dziwo nie szarawary... czyli Lobby Biuściastych - tekst na blogu szafiarskim Baglady, w którym autorka wspomina zarówno o naszym forum (Już nie upieram się przy rozmiarze 80A - wyznaje), jak i o elektronicznym bra-fitterze. Notka z lipca 2009.

39. Bra-fitting - z czym to się je? - zarys problemów związanych z doborem biustonosza, przygotowany dla serwisu FashionMarket. Autorka: Magdalena Musik-Moskal, czas publikacji: lipiec 2009.

40. Świat nie kończy się na D czyli sierpniowy artykuł z Życia Warszawy, w którym wymienia się warszawskie sklepy oferujące szeroki zakres rozmiarów biustonoszy i wspomina krótko o idei brafittingu. A i tytuł tekstu brzmi jakoś swojsko;)

41. Kwestia biustu - interesujący tekst Małgorzaty Krężlewicz-Dzieciątek, w którym autorka omawia zmiany, jakie zaszły na rynku bielizny w Polsce, kreśli zasady właściwego dopasowania biustonosza (akapit ABC to za mało), a nawet odwołuje się do ukutego na Lobby pojęcia migracji;) Pod artykułem znajdują linki do Stanikomanii, Piersiówki czy kalkulatora The_mariski.Publikacja w sierpniu 2009.

42. Rozmiar biustu idzie w górę! - artykuł w Cosmopolitan, opublikowany we wrześniu 2009 - zawierający wzmianki o Stanikomanii i Lobby Biuściastych. Świeże skany tutaj.

43. Wszystko o stanikach ciążowych i "karmnikach" - przedruk interesującej notki ze Stanikomanii, zamieszczony w serwisie Nowa Matka Polka. Wrzesień 2009.

44. Biuściasty biznes - artykuł poświęcony "biznesowi z misją", czyli przedsięwzięciom opartym na bra-fittingu:) Autor: Jan Kaliński. Publikacja z września 2009.


A teraz przyznajcie bez bicia - która z Was pamiętała, że tych artykułów i wypowiedzi zebrało się aż tak wiele?:)
Lobby w mediach - PODSUMOWANIE (cz. 2)

Poniżej ciąg dalszy tego zestawienia;)

10. Piękny biust - artykuł jednej z lobbystek, kaczencji, przygotowany z okazji Dnia Kobiet - w marcu 2008 - dla serwisu kafeteria.pl.

11. Z pamiętnika stanikomaniaczki czyli wywiad przeprowadzony z autorką Stanikomanii w celu przybliżenia czytelniczkom Pinezki sylwetki autorki cyklu:) Kasica opowiada m.in. o tym, z jakimi reakcjami najczęściej spotyka się jej blog, jak wygląda "biust uszczęśliwiony", a także wyjaśnia, jak zdiagnozować chorobę zwaną stanikomanią;) Publikacja w marcu 2008.

12. Występ biuściastych w Dzień dobry TVN w marcu 2008 - na ekranach pojawiły się stremowane Kasica i Butters;) Niestety, nie dysponuję materiałem fimowym, ale obok zajawka ze strony TVN-u, a wiele wrażeń zostało utrwalonych w tym wątku:)

13. Kuszące krągłości - tekst przeznaczony dla Fundacji MaMa w kwietniu 2008 - jako inauguracja cyklu Biust MaMy.

14. Bunt biuściastych - reportaż Iwony Czarnackiej dla magazynu Olivia, zrealizowany w czerwcu 2008 przy dużym współudziale lobbystek (wkrótce postaram się wrzucić skan, bo jest co poczytać!).

15. Kolejny występ biuściastych w TOK FM!:) Tym razem The_mariska, Sylwiastka i Mauzonka rozmawiały z Ewą Podolską o dobrze dopasowanych kostiumach kąpielowych (pod linkiem obok balkonetkowa notka z nagraniem audycji!). Emisja w czerwcu 2008.

16. Małobiuściaste mity, czyli przekrojowy artykuł Sylwiastki, w którym autorka wymienia - i bezpardonowo obala! - najczęściej powtarzane mity, związane z małym biustem. Polecamy zwłaszcza ostatni akapit - Pękaj z dumy!:) Artykuł ukazał się w czerwcu 2008.

17. Przymierzalnia - kolejna rozmowa z Kasicą i ze mną, przeprowadzona dla Modnej Bielizny w lipcu 2008. W tekście podsumowujemy, jakie zmiany zaszły na rynku od czasu naszej poprzedniej rozmowy z redakcją, a także przekonujemy, że wiele jeszcze jest do zrobienia - całość można przeczytać tutaj: strona 1 i strona 2.

18. Podnosimy poprzeczkę (i biust)! - artykuł z lipca 2008, inaugurujący cykl Przymierzalnia, opracowywany przeze mnie i Kasicę dla Modnej Bielizny . W tekście piszemy przede wszystkim o tym, że wymagania konsumentek z roku na rok są coraz wyższe, a nowocześni producenci bielizny zaczynają brać pod uwagę różnorodność kobiecych sylwetek. Skany - tak, jak powyższe - linkuję za notką ze Stanikomanii:)

19. Jak dobrać dobry stanik? - wyczerpujący artykuł Kasicy dla magazynu Żyjmy dłużej, opublikowany w lipcu 2008. Do przeczytania tutaj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 (uprzedzałam, że wyczerpujący;)

20. Duży biust, duży kłopot - rozmowa Agnieszki Gospodarczyk z Ewą Michalak, opublikowana na łamach łódzkiego Expressu Ilustrowanego w lipcu 2008. W tekście wymienia się m.in. Piersiówkę jako dokument, którego zasady powinno się znać jak tabliczkę mnożenia!:)

21. Staniki do karmienia - kolejna część cyklu przygotowywanego przez Lobbystki dla Fundacji MaMa (nota bene, przydałaby się kolejna część;). Tym razem autorką jest Ania Piątkowska. Publikacja we wrześniu 2008.

22.Biuściasty stan umysłu - powstały również we wrześniu 2008 tekst Katarzyny Jeznach, w którym pojawiają się wzmianki zarówno o Lobby Biuściastych, jak i Stanikomanii (przypominam zresztą, że tytuł artykułu jest hasłem przewodnim Stanikomanii:).

23. Kobiety chcą walczyć o miseczkę R - artykuł z września 2008, przedstawiający działania  katowickich Lobbystek, a powstały m.in. przy współudziale forumek Mahedy i Charm:) Polecam lekturę!

24. Blondyneczka... czyli materiał wyświetlony we wrześniu 2008 w Faktach TVN (na szczęście w telewizji nie podawano tytułu;) i kontynuujący wątek "miseczki R". Pod koniec  reportażu cenna wypowiedź Ewy Michalak o "typowych nietypowych" rozmiarach, a wcześniej - rewelacyjna Maheda jako aktywistka:) O tym wydarzeniu na gorąco pisała Stanikomania.

A za chwilę trzecia - ostatnia - część zestawienia.
Lobby w mediach - PODSUMOWANIE (cz. 1)

Kilka razy wspominałam na blogu Lobby o artykułach prasowych, podejmujących temat naszej społeczności. Dziś postanowiłam zebrać w jednym miejscu najważniejsze publikacje i występy medialne lobbystek - pochodzące zwłaszcza z czasów, zanim powstał ten blog (a więc - niedokumentowane na bieżąco). A iuż wtedy, trzeba przyznać, wiele się działo!;)

Poniższe linki obejmują zarówno artykuły, w których o lobbystkach jedynie się mówi, jak i materiały współtworzone czy opracowywane przez same uczestniczki forum. Myślę, że taki zestaw pozwala unaocznić zakres naszych działań;) Materiały  są uszeregowane chronologicznie - zapraszam do przeglądania!

1. Piersiówka - wymieniam ją jako pierwszą forumową "publikację", gdyż ten miniporadnik doboru biustonosza do dziś cieszy się popularnością wśród początkujących lobbystek - a przede wszystkim pojawia się w coraz to nowych sklepach z bielizną:)

2. Duży problem - artykuł dla magazynu Rewia, w którym doświadczone lobbystki - Anna-pia i Kasica - w rozmowie z Magdaleną Kuszewską wyjaśniają, na czym polega system rozmiarów biustonoszy i radzą, jak prawidłowo mierzyć biust. Źle dobrany stanik jest pożywką dla kompleksów! - podsumowują. Wycinek artykułu obok.

3. Wywiad-poradnik Alfabet nie kończy się na D, opublikowany w serwisie Broszka we wrześniu 2007. W rozmowie z annnulllą niżej podpisana opowiada o historii Lobby Biuściastych;), zdradza, jaka była motywacja do założenia forum i dość szczegółowo omawia zasady dopasowania biustonosza. Uwaga, długie:)

4. Piękne piersi w staniku - artykuł napisany dla serwisu byckobieta.pl we wrześniu 2007. Znalazły się w nim m.in. ostrzeżenia przed najczęściej popełnianymi błędami w doborze biustonosza i kilka uwag o tym, dlaczego warto poświęcić czas na poszukiwanie właściwego rozmiaru.

5. Cykl Odpowiedni dać piersiom stanik opracowany przez Kasicę i częściowo przeze mnie dla serwisu Pinezka. Pierwsza część ukazała się w listopadzie 2007, a kolejne - w grudniu, a następnie w styczniu i lutym 2008.

6. Artykuł Łodziankom rosną piersi opublikowany w listopadzie 2007 na łamach Expressu Ilustrowanego, w którym znalazła się wypowiedź Kasicy wyjaśniająca, że to nie "biusty rosną", lecz coraz więcej kobiet starannie dobiera bieliznę i sięga po większe miseczki. Cały artykuł w pdfie możecie znaleźć w tej notce na Stanikomanii.

7. Rozmowa lobbystek z redaktorkami kwartalnika Modna Bielizna, wydrukowana w magazynie w styczniu 2008, a przeprowadzona jesienią 2007 po warszawskiej imprezie Perfekcyjne dopasowanie. Skany artykułu możecie znaleźć w tej notce Kasicy. 

8. Nie! namiotom w brudnym beżu - niezapomniany artykuł Joanny Sokolińskiej , który pojawił się w marcu 2008 na łamach Wysokich Obcasów:) Nie będę streszczać - zachęcam do lektury! A po kliknięciu w obrazek obok ukaże się Wam pamiątkowy screen z gazety.pl z 16 marca 2008;)

9. Rozmowa z Ewą Podolską w TOK FM, przeprowadzona w następstwie wspomnianego artykułu o "namiotach". Uczestniczyły w niej: Kasica, Mauzonka, Anna-pia i ja, a całego nagrania możecie wysłuchać dzięki tej notce na Balkonetce!:)

Wkrótce ciąg dalszy obszernej listy medialnych szaleństw lobbystek!;)


Lobby w COSMO!

Miło mi odnotować, że we wrześniowym numerze Cosmopolitan ukazał się artykuł Rozmiar biustu idzie w górę, dotyczący rosnącej popularności biustonoszy o miseczkach wyższych niż popularne B.

Wymieniając czynniki, które powodują wrażenie, że Polki mają coraz większe piersi, autorki artykułu stwierdzają:

[...] głównym powodem, dla którego kobiety zamieniają B i C na D i E, jest to, że nagle zdają sobie sprawę z niewłaściwego rozmiaru swojego stanika: nawet 90% z nas nosi nie to, co trzeba!

Źródłem tych rewelacji jest założone w 2005 roku Lobby Biuściastych, forum internetowe, na którym dziewczyny wypowiedziały się już prawie 200 tysięcy razy. Te, które tam trafiają, wyrzucają stare, źle dopasowane biustonosze i masowo wyruszają na poszukiwania nowych.

Dzięki współudziałowi Kasicy, w tekście znalazło się kilka rzeczowych uwag o

zasadach doboru biustonosza, a także - garść linków do sprawdzonych sklepów z bielizną. Mamy nadzieję, że dzięki temu czytelniczki Cosmo, które nie są zadowolone z wyglądu swojego biustu, znajdą bieliznę idealną dla siebie!

A o samych biustach autorki artykułu piszą: W czasach kryzysu to może być jedyna rzecz, która odnotowuje wzrost;)

Obok i poniżej skany tekstu - po kliknięciu zobaczycie ich powiększenie. Polecam!

 
1 , 2 , 3

Nasza społeczność